Pracując na komputerze, jesteśmy narażeni na wiele rozpraszaczy. Czasami bardzo ciężko skupić się na wykonywanej pracy kiedy ciągle wyskakują nam jakieś powiadomienia lub widzimy, że ktoś wysłał do nas wiadomość. W tym artykule przedstawimy Ci kilka narzędzi oraz technik, które znacznie poprawią efektywność Twojej pracy.

Dlaczego ciężko jest nam się skupić na pracy przy komputerze?

W dobie internetu jesteśmy bombardowani ogromną ilością wiadomości. Firmy wydają miliony na to, żeby zwrócić na siebie Twoją uwagę. Bez względu na to jak dużą samodyscyplinę posiadasz bez dodatkowej pomocy, nie będziesz w stanie odeprzeć od siebie wszystkich rozpraszaczy. 

Portale zasypują nas wiadomościami ze świata, media społecznościowe ciągłe wysyłają do nas powiadomienia, na każdej stronie pojawia się kilkanaście reklam, skrzynki mailowe toną w spamach, a do tego dochodzą jeszcze wiadomości od znajomych na różnych komunikatorach. Współcześni ludzie przetwarzają jednego dnia tyle informacji, co człowiek średniowieczu w ciągu całego swojego życia!

Kiedyś najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem było po prostu wyłączenie internetu lub włączenie trybu samolotowego. Jednak aktualnie większość osób nie może pozwolić sobie na takie działanie. Większość programów, których stosujemy codziennie w pracy, jest oparta na rozwiązaniach chmurowych, a tym samym musimy mieć dostęp do internetu, żeby z nich korzystać. 

7 narzędzi, które zmniejszą ilość rozpraszaczy w internecie.

Aby walczyć z tymi rozpraszaczami, warto wykorzystać rozwiązania technologiczne, które pomogą nam się skoncentrować na bieżącej pracy. Na rynku powstało wiele takich narzędzi. W tym artykule podamy Ci przykładowe rozwiązania.

1. Usuń pojawiające się reklamy w internecie.

Szczerze, mamy nadzieję, że ta pozycja jest dla Ciebie oczywista i już z niej korzystasz. Mowa tutaj oczywiście o wtyczkach typu Adblock, które blokują większą część reklam. Dzięki temu nie będziesz już widział irytujących reklam oraz nie będziesz tracić czasu na próby zamknięcia pojawiających się popupów reklamowych.

2. Sprawdź, na jakich stronach spędzasz najwięcej czasu.

Niestety nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo czasu spędzamy na niektórych stronach, a możesz to sprawdzić dzięki RescueTime. W ten sposób każda nasza aktywność na komputerze jest monitorowana i przypisywana do określonej kategorii. Uważaj, jak będziesz przeglądać zgromadzone wyniki. Dane mogą mocno Ciebie zdziwić, ale dzięki tym informacjom możesz zmienić swoje nawyki i usprawnić swoją pracę. 

3. Zablokuj wybrane strony.

Jeśli już zacząłeś/aś korzystać z wyżej wspomnianego narzędzia, to już wiesz, na jakich stronach spędzasz najwięcej czasu. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zablokowanie tych strony, żeby nas nie rozpraszały. W tym wypadku skutecznym rozwiązaniem okazuje się wtyczka StayFocusd. Jednak ta wtyczka posiada dodatkowo bardzo ciekawe opcje, dzięki którym możesz określić m.in.:

 • ile maksymalnie czasu dziennie możesz spędzić na zablokowanych stronach,
 • w jakie dni ma być aktywna,
 • w jakich przedziałach czasowych ma być aktywna np. tylko w czasie godzin Twojej pracy od 8:00 do 16:00,
 • jakie strony mają zostać całkowicie zablokowane w określonych godzinach.

4. Zwalcz Facebooka.

Jest to największe medium społecznościowe na świecie. W Polsce korzysta z niego około 12 milionów osób. Ludzie spędzają na nim średnio około godzinny każdego dnia. W ciągu roku niektórzy spędzają ponad 15 dni na przeglądanie Facebooka! Te dane są przytłaczające. Nawet jeśli nie spędzasz, aż tyle czasu to i tak na pewno zdarzyło Ci się, że bezwładnie zacząłeś/aś przewijać tablicę Facebooka. Po tym jak człowiek zostanie oderwany od pracy, potrzebuje kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu minut na to, żeby ponownie w pełni skupić się na pracy. Każdy z nas robi to kilka razy dziennie. To powoduje, że tracimy nawet kilkadziesiąt minut na bezproduktywne działania. 

Oczywiście w takim wypadku można zasugerować usunięcie aplikacji, zablokowanie strony lub całkowicie usunąć swój profil. Jednak nie każdy chce to zrobić, ponieważ dzięki niemu komunikuje się ze swoją rodziną i znajomymi. Dlatego chcieliśmy się z Tobą podzielić alternatywną opcją. 

Jest nią wtyczka “Kill News Feed”. Dzięki temu dalej bez problemu możesz korzystać z funkcjonalności Facebooka i kontaktować się z innymi osobami, ale nie będziesz się rozpraszać główną tablicą. Bardzo polecamy to rozwiązanie. Sam/a będziesz w szoku, ile razy przyłapiesz się na tym, że nie możesz przewijać głównej tablicy i a wcześniej robiłeś/aś to całkowicie nieświadomie 🙂

5. Uwolnij się od YouTube.

W momencie kiedy wchodzimy na serwis YouTube, z każdej strony wyskakują nam polecane przez serwis wideo. Algorytmy na ten moment są już tak dopracowane, że widzimy tylko takie filmy, które mogą nas faktycznie interesować. Nim się spostrzeżesz, obejrzysz już 3 minuty jakiegoś wideo lub zaczniesz wybierać kolejny. Bardzo ciężko jest walczyć z pokusą kliknięcia kolejnego filmu, dlatego znaleźliśmy dla Ciebie kolejną wtyczkę dedykowaną do tego kanału, a nazywa się “Distraction Free for Youtube“.

To narzędzie pozwala nam wybrać, których elementów serwisu YouTube nie chcemy już widzieć, żeby nas nie rozpraszały. Możemy ukryć m.in.:

 • dzwonek powiadomień,
 • polecane kanały,
 • wyłącz autoodtwarzanie wideo,
 • kartę trendów,
 • pasek subskrypcji,
 • pokrewne filmy (pojawiające się na koniec wideo)
 • pasek boczny (czat na żywo, lista odtwarzania)
 • komentarze pod filmami,
 • listy odtwarzania.

Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad tym, jakie filmy będziesz oglądać i które mogą się Tobie faktycznie przydać.

6. Zamknij dodatkowe karty w przeglądarce.

Zapewne nie raz zdarzało się Tobie otworzyć kilkanaście kart jednocześnie, a później ciężko było się Tobie w nich odnaleźć. To również należy do niepotrzebnych rozpraszaczy, które w znacznym stopniu można uniknąć. 

Pierwszym sposobem jest zastosowanie wtyczki OneTab, dzięki niej wszystkie otwarte karty zmienią się w listę, a jeśli będziesz chciał/a ponownie do nich wrócić możesz przywrócić wszystkie lub poszczególne karty.

Czasami jednak, zamiast zapisywać całą kartę lepiej zapisać jej fragment, który Ciebie interesuje w Google Keep lub Evrynote. Jeśli jednak chcesz wrócić do całego artykułu później, to możesz go zapisać w aplikacji Pocket. Ciekawym rozwiązaniem jest również Feedly, które zbiera za Ciebie artykuły z ulubionych serwisów. Wypróbuj kilka z tych rozwiązań, a następnie wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie.

7. Uporządkuj swoją skrzynkę mailową.

Każdy z nas korzysta ze skrzynki mailingowej, jednak bardzo niewiele osób prawidłowo nią zarządza. Jeśli zmagasz się ze spamem oraz posiadasz stosy nieuporządkowanych i niesegregowanych maili, to koniecznie zapoznaj się z TYM ARTYKUŁEM

Dzięki zastosowaniu tych 7 narzędzi od razu zobaczysz, jak diametralnie zwiększy się Twoja efektywność. Wszystkie wyżej wymienione wtyczki prawidłowo działają na przeglądarce Chorme. Jeśli korzystasz z innej, a te u Ciebie nie działają, to z pewnością znajdziesz odpowiednie zamienniki w internecie.

3 metody, które znacznie zwiększą efektywność Twojej pracy!

Skoro już poznałeś/aś narzędzia, które usuną największe rozpraszacze, z jakimi masz styczność w internecie, to chcemy podzielić się z Tobą kilkoma dodatkowymi metodami, które pomogą Ci jeszcze sprawniej wykonywać swoje obowiązki. 

1. Stwórz listę zadań.

Jest to banalnie prosta rada, a jednocześnie niewiele osób wykorzystuje ją w prawidłowy sposób w praktyce. Listę zadań powinno się stworzyć co najmniej dzień przed. Oczywiście najlepiej by było, gdyby udało Ci się ją zaplanować na cały tydzień do przodu. Warto ustalić priorytety tych zadań na:

 • Najważniejsze – tutaj powinny znajdować się zadania priorytetowe. Zwykle zajmują one więcej czasu i są trudniejsze do wykonania, dlatego powinno być ich mało. Polecamy zapisać tam jedno, maksymalnie trzy zadania.
 • Do wykonania – w tym miejscu powinny znajdować się czynności, które są istotne, ale są szybsze do wykonania i mniej priorytetowe.
 • Pozostałe – są to wszystkie inne zadania, które powinieneś/aś wykonać, ale jeśli nie zdążysz ich zrobić dzisiaj, to możesz je przełożyć na jutro. Jednak aby uniknąć pułapki ciągłego odkładania na później, polecamy, żebyś następnym razem, dodał/a je do sekcji “Do wykonania”.

Zawsze zaczynaj od zadań najważniejszych i najtrudniejszych do wykonania. Z rana masz najwięcej energii, więc o wiele łatwiej będzie Ci się za nie zabrać. Dodatkowo unikniesz sytuacji, że na koniec dnia okaże się, że wykonałeś/aś wszystkie zadania z listy oprócz tych najważniejszych. Dzięki temu unikniesz stresu i każdego dnia będziesz wiedzieć, od czego masz zacząć i będziesz mógł/a od razu przystąpić do działania.

Pamiętaj też, że multitasking nie działa. Skup się na wykonywaniu jednego zadania w danym momencie. Dodatkowo główne zadania podziel na mniejsze podzadania. W ten sposób o wiele łatwiej będzie Ci zaplanować pracę i będziesz miał mniejsze opory, przed przystąpieniem do działania.

W smartBusiness w tym celu wykorzystujemy narzędzie do zarządzania projektami Asana (więcej o tym oprogramowaniu dowiesz się TUTAJ). Jeśli jednak nie pracujesz zespołowo i szukasz prostszego narzędzia, to może się Tobie spodobać Nozbe.

2. Zastosuj technikę Pomodoro.

Jeśli ciężko jest Ci rozpocząć pracę lub masz opory przed wykonaniem, jakiegoś zadania to gorąco polecamy Ci wypróbować technikę Pomodoro. Jest to metoda zarządzania czasem, która polega pracy w blokach czasowych. 25 minut pracy, 5 minut przerwy. Po czterech kwadransach zalecana jest dłuższa przerwa w postaci 15-30 minut.

Dużo osób ją modyfikuje i pracuje 50 minut, a następnie robi sobie 5-10 minut przerwy. Dzięki temu wiemy, jak długo musimy pozostać skupieni i jesteśmy mniej podatni na pokusy sprawdzenia, jakichś powiadomień, ponieważ wiemy, że niedługo czeka nas przerwa, podczas której będziemy mogli je sprawdzić. Niektórzy pracują według tej techniki całe 8 godzin. Część naszego zespołu wykorzystuje ją głównie do rozpoczęcia pracy lub wykonania jakiegoś zadania, kiedy ma większe opory. 

Testowaliśmy wiele metod, jak lepiej zarządzać swoim czasem i uwierz nam, to naprawdę działa! Spróbuj pracować w tym systemie przez tydzień i podziel się w komentarzu, jakie są Twoje odczucia. Aby zacząć pracę w tym systemie, możesz zainstalować sobie wtyczkę Asystent Marinara: Pomodoro®. W opcjach możesz ustawić, ile ma trwać jeden cykl pracy,  przerwa oraz dłuższa przerwa.

3. Sprawdź, ile czasu zajmuje Ci wykonywanie konkretnych czynności.

Mierzenie czasu swojej pracy, budzi u ludzi dużo oporów. Prawda jest taka, że niezależnie od tego czy mierzysz czas swojej pracy, czy nie, to czas i tak płynie. Jednak jeśli zaczniesz mierzyć, ile czasu zajmuje Ci wykonywanie pewnych czynności, to zyskasz niesamowitą wiedzę, której większość osób nie posiada. 

Dzięki temu będziesz mógł/a lepiej zaplanować sobie projekty, lepiej wycenić zlecone zadania oraz dowiesz się, które czynności przynoszą Ci najlepsze efekty. O tym dlaczego warto mierzyć czas swojej pracy i jak efektywnie wdrożyć takie narzędzie do swojej codzienności opisaliśmy w TYM ARTYKULE. My do tego wykorzystujemy aplikację Clockify.

To już wszystkie sposoby na to, jak znacznie efektywniej pracować na komputerze. Mamy nadzieję, że już niedługo przetestujesz polecane przez nas narzędzia i metody pracy. Jeśli jakiś punkt szczególnie się Tobie spodobał, to koniecznie podziel się tym z nami w komentarzu!

Szukaj

Kategorie

Newsletter

Zapisz Się Na Newsletter i Odbierz E-booka!

Zapisując się na newsletter, co tydzień otrzymasz od nas wiadomości, w jaki sposób możesz usprawnić swój biznes dzięki G Suite!

Najnowsze wpisy

12 Powodów, Dla Których Warto Zacząć Pracę Na G Suite

12 Powodów, Dla Których Warto Zacząć Pracę Na G Suite

Czas czytania artykułu ok. 5 min 30 sek.1. Dlaczego warto korzystać z rozwiązań chmurowych? 2. Dlaczego w smartBusiness korzystamy z G-Suite? - Czym jest G-Suite? - Co zawiera G-Suite? - Dlaczego warto korzystać z Gmaila dla firm? - Jak my wykorzystujemy G-Suite w...

15 Funkcji, Jak Efektywniej Korzystać z Gmaila

15 Funkcji, Jak Efektywniej Korzystać z Gmaila

Czas czytania artykułu ok. 5 min 30 sek.1. Dlaczego warto uporządkować swoją skrzynkę mailingową? 2. Jakie błędy popełniają użytkownicy, korzystając ze skrzynek mailingowych? 3. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed organizacją skrzynki mailingowej? 4. Od...

Pobierz Bezpłatnie
E-booka!

Dowiedz się, w jaki sposób możesz zautomatyzować swój biznes, wdrażając konkretne rozwiązania do swojej firmy!

Ebook: 14 Kroków Do Biznesu Na Autopilocie [smartBusiness]

Zobacz nasze inne artykuły